כשהמשטרה עושה את העבודה - השקט נשמר בהר הבית


הערבים הגיעו למסקנה שבכח רק מפסידים, ולכן מסרבים לשתף פעולה עם המסיתים. / ראאד סלאח במעצר / המשטרה והשב"כ פועלים רבות לשימור הסדר ולא מאפשרים לאלימות להרים ראש / משטרה אחראית
שלמה ידיד / הר הבית שלנו

ערביי ירושלים כועסים על התנועה האסלאמית ומסרבים לשתף פעולה עם הקריאות שלהם להתסיס את הרחוב.
פעילי התנועה האסלאמית הנשלחים לבירה לרחוב הערבי שם מנסים יחד עם פעילי תנזים פתח ופעילי ג'יהאד לגרור את הרחוב ואת הצעירים למהומות ולהתנגשות עם המשטרה, מדווחים כי הרחוב לא נענה ואין שיתוף פעולה מצדם. המצב גרוע כל כך עד שברגע האחרון שונתה ההחלטה להכריז על יום שישי כעל יום הזעם כפעמים קודמות בעבר, ובמקום זאת להסתפק בהפגנת כוח במעוז התנועה באום אל-פחם שבצפון.

אמש עברו צעירי התנזים שנשלחו על ידי פעילי התנא"ס לאכוף שביתת מסחר במזרח העיר. בעוד שבעיר העתיקה נסגרו החנויות מהר יחסית (מחשש למהומות בסמטאות וסביב הר הבית) מחוץ לחומות בשאר חלקי העיר המזרחית, לקח כמה שעות לאכוף את השביתה. וגם זו לא בוצעה במלואה.
במהלך הלילה והבוקר במסגדים הועברו מסרים מאיימים לסוחרים לבל יהין משהו מהם לפתוח את חנותו. ואומנם בשעות הבוקר נראה היה כי השביתה מלאה. אך ככל שנקפו השעות הוברר כי מדובר בשביתה חלקית וחנויות רבות הסתתרו מאחורי שער הברזל סגור למחצה בעוד פתח צדדי נשאר פתוח עבור הקונים.
דווקא הציבור הערבי שחשש ממהומות ושמע כי קיימת שביתת מסחר, לא הגיע לרחובות והסתגר בביתו.

מאז אתמול נרשמו בסך הכול אירועים חריגים בנוגע למהומות או הפרות סדר, בכמות זעומה ולפרק זמן קצר.
במקומות המועדים בלבד שכונת עיסוויה ושכונת סילוואן. רק שם נרשמו מעט ידויי אבנים. הפעילים בשכר המתסיסים שניסו להוביל מהומות בכפר עיסוויה, פוזרו לאחר שעה קצרה דווקא על ידי אנשים מהכפר שנמאס להם לשלם את מחיר המהומות. אחד מתושבי הכפר אף נפצע מאבן שעה שפיזר יחד עם חבריו את הפורעים שהיובכניסה לכפר.
גורמי מודיעין מסבירים כי הרחוב הירושלמי החל להבין כי הוא משלם מחיר כלכלי כבד ותדמיתי באופן בו הוא מצטייר כי הוא מבקש להשתחרר משלטון ישראל. בעוד ה"אחים" מהצפון הינם אזרחים ישראלים שאינם נפגעים לא כלכלית ולא בפצועים או בדרך אחרת, ומנצלים אותם למעשה למלחמה לא להם.


הכול פוליטיקה אומרים ברחוב הירושלמי. האחים מהצפון רואים בנו פועלי מחאה והפרות סדר, אין באמת דאגה לאינטרסים שלנו.
עוד שני גורמי מפתח מהווים את הסיבות לשקט ולשליטה ברחוב הירושלמי הערבי.
גורם אחד הוא שליטה חזקה ובלתי מתפשרת של משטרת ישראל במזרח העיר, משטרת ישראל בבירה היא משטרה חזקה לחלוטין שונה מאחותה בצפון. המשטרה בבירה עתירת יחידות מיוחדות לטיפול בהפרות סדר הנחשבות למקצועית ביותר. משטרה נחושה הנוקטת בפעילות נחרצת כנגד הפרות סדר. יודעת לאתר את מתסיסי השטח ואת הפעילים המרכזים. בעלת זיכרון ארוך המסוגלת לעצור באישון ליל בלב כפר ערבי עוין ולהוציא מבוקש ממיטתו בחשד להשתתפות בהפגנה והפרת סדר. משטרה הסוגרת בשעה אחת רחבות שלמים ואזורים גדולים לתנועה חופשית. ולמרות המאמצים שהשקיעו עד כה מפירי הסדר, הם לא הצליחו להוציא את ההפגנות מן הכפר ולחוץ. וכך בעוד מרכזי הכפרים ומבואותיהם בוערים ועשנים, מתנהלים החיים בשאר חלקי העיר בשגרה ובבטחה. תוצאה. הנזקים כולם נשארים בכפר. הרחובהירושלמי כלל לא חש במה שמתרחש ונאלץ ללמוד על כך מהתקשורת.

הבנה זאת כי הם משלמים מחיר שאין כנגדו תמורה. מביאם להבנה כי אין הם עוד חלק מהמשחק הפוליטיפנימי של האחים מהצפון.
ומאידך גורם שני הממתן את הרחוב, הפתיחות של העירייה והמשטרה. וההקשבה שלהם למצוקות הקיומיות של ערביי מזרח העיר, העירייה והמשטרה חינכו את התושבים והמנהיגות המקומית, כי בהדברות שקטה ניתן להשיג הרבה יותר.
כך למשל המבצע שנערך בכפר עיסוויה בשבוע שעבר, נתקל כמעט ללא התנגדות התושבים, וזאת משום שקדמו למבצע הדברות עם מכובדי הכפר, בה סוכם כי במהלך המבצע תשפר העירייה ותתקן תשתיות. תנקה אשפה, תחדש פחים, תפנה ערמות עפר. ותטפל בכמה בעיות שהועלו על ידי מכובדי הכפר, והמשטרה הסבירה להםכי המבצע נועד לאתר עבריינים, ולא תפגע כלל בחיי השגרה של הכפר ובתושבים תמימים.


השב"כ מצליח גם הוא לבנות תשתית איתנה של מודיעין במזרח העיר. וזאת בשל הבנה כי כדאי לשתף פעולה באופן מבוסס וכחלק ממערכת יחסים בריאה, עם השלטון בישראל. אגב זו הסיבה כי בכל החודשים האחרונים לא נגררו כמעט ערביי ירושלים להפגנות מחאות ומהומות סביב ההתיישבות העברית במזרח העיר גם לא בשכונת שמעון הצדיק, שם המאבק מובל בידי גורמי שמאל ואנרכיסטים ותושבי חוץ. כדאי מאוד לשים לב לעובדה זאת. שכן למרות שהם המושפעים ביותר מבנייה יהודית במזרח ירושלים. הם לא מצטרפים למחאות ולהפגנות.

משט הטרור - לא משפיע על המצב בירושלים

תגובה 1:

  1. לתשומת ליבכם: ראאד סלאח כבר שוחרר, השופט קבע שהוא זכאי "מחוסר הוכחות".

    לדעת כולם הוא שוחרר מחוסר שכל..

    השבמחק

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!