ראיון שמע עם מארגני הכולל החרדי בהר הבית

הכרוז שפורסם | 50 ש"ח ליום

המארגנים: יש כאן בהר הבית כולל קיים של ערבים שממומן ע"י ראאד סאלח וזה חילול ה' ענק. אנחנו כתשובה מארגנים כולל לימוד שיקדש את המקום / חרדים להר הבית


בציבור החרדי מתארגנת בימים אלה יוזמה חדשה להקמת כולל אברכים ב...הר הבית. על פי התכנית יגיעו האברכים המעוניינים בכך לשער המוגרבים לאחר טבילה ובמתחם ההר ישננו משניות והלכות שלמדו מבעוד מועד. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עורך הדין ברוך בן יוסף ממרכזי במיזם החדש.

בראשית דבריו מציין בן יוסף שהדחיפה למיזם החלה מאחר ו"בכל העולם יש כוללים שבהם לומדים על טהרת הקודש, והנה דווקא במקום המקדש אין". כיוון שכך הוחלט שדווקא בימי חג החנוכה "ימים של טיהור המקדש מטומאה", יתקיים הלימוד.

בנימה צינית מוסיף בן יוסף ואומר כי "התברר שדווקא יש כולל בהר הבית. זהו ה'כולל' של הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית ולומדים בו כמאתיים "אברכים"..."

לנוכח מציאות זו הוחלט לקרוא לאברכים חרדיים להגיע למקום ולקיים את הלימוד המשותף. במקום מלגה יקבלו הלומדים סכום של חמישים שקלים "לסנדוויץ' ודלק הלוך וחזור", כלשונו.

לשאלה כיצד יוכלו לקיים לימוד על ההר במצב בו לא ניתן גם לא להתפלל במקום, אומר בן יוסף כי הכוונה היא ש"כל אברך ילמד משנה והלכה בבית וכשיגיעו למקום ילמד את האחרים את מה שלמד, וכך יוכלו ללמוד פרק משמעותי".

עוד מציין בן יוסף כי הלימוד יוקדש בין השאר לרפואתו של איש העסקים גומא אגייר שבעבר מימן הסעות מרחבי הארץ להר הבית מתוך מניע אידיאולוגי רוחני.

ומה באשר להתנגדות הוואקף והשוטרים שמבקום? לזה בן דוד לא חושש. "לגבי השוטרים צריך לומר לשבחם שהמצב השתנה ומינון העוינות ירד וכשהמשטרה לא עושה בלאגן הוואקף גם כן לא עושה בלאגן".

הוא מזכיר בדבריו שבאחרונה הגיעו למתחם הבית קבוצות של תלמידים, בני ישיבות ועוד וקיימו סיורים לימודיים במקום.

ומה עם ההרשמה? היא מתקדמת טיפין טיפין, מספר בן יוסף ומציין כי לבד מההרשמה המוקדמת אליה מוזמנים אברכים חרדיים בשלטי חוצות בריכוזי האוכלוסייה החרדית, מוזמנים המעוניינים להירשם במקום עם הגיעם לשער המוגרבים במהלך ימי חג החנוכה בכל בוקר בשעה 7:30, "נראה לפי הכמות וההרשמה. אם יהיו הרבה נפתח גם כולל צהרים", הוא מוסיף.

ומה חושבים על כך הרבנים? "כמו בציבור הכללי. יש שמתנגדים, יש שתומכים ויש שחושבים שצריך לעשות ללא פרסום..."

תגובה 1:

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!