ראיון: ד"ר עזרה שבט משחזר את המעצר בהושענה רבה

שוטרים ערבים מעכבים
את ד"ר עזרה שבט ובנו

פרטים מזעזעים : ד"ר עזרה שבט, משחזר את המעצר בקישלה בעת שירד עם בנו מהר הבית בהושענה רבה, ונתקל בקבוצת שוטרים ערבים משועממים שהמתינו לטרף יהודי קל | התעללות לשמה

שלמה ידיד | אתר בית המקדש

 ד"ר עזרה שבט מנהל מחלקת כתבי יד בספרייה הלאומית בקרית רם משחזר לכתב הר הבית שלנו את הזוועות שעברו הוא ובנו, בעת שירדו מהר הבית ביום הושענה רבה.

"ביום ד', ערב שמחת תורה בסביבות השעה 1:30, נעכבנו אני ובני אורי בן ה-13, ב"עיכוב לצורך חקירה". בסיום עלייתנו להר הבית.

מידי שנה ביום הושענה רבה אני ובני ביתי עולים להר הבית עם ערבות, בהתאם למצוות סיבוב מקום המזבח, כרגיל אנו שומרים את הערבות בכיס בכדי שלא לעורר את חשדותיהם של המוסלמים המסתובבים על ההר. וכך מידי שנה בשנה, אנו נוהגים לחבוט בערבות בסיום הסיבוב, מחוץ לשער השלשלת במקום הקדוש בקדושת הר הבית שלמוסלמים נחשב כמחוצה לו. בכל שנה מעשה זה עובר בשלום, הן מצד המשטרה והן מצד המוסלמים שאינם רואים בדבר 'מעשה פולחן', ובהתאם להבנות והנחיות של המשטרה.

גם הפעם כשבני שלף את הערבות שני מטרים מחוץ לשער. מעשה זה לא עורר שום תגובה מאף מוסלמי (נציג הווקף היה רחוק מהמקום), אך קצין המשטרה דניאל ורגה בשיתוף עם קצין ערבי נוסף בשם סלאח, קיבלו על עצמם להיות "יותר מוסלמים מהאפיפיור", תפסו אותי בחזקה והודיעו לי שאני "מעוכב - לצורך חקירה". כידוע עיכוב לצורך חקירה איננו ענישה משפטית, אלא אמצעי מקסימלי של המשטרה למרר את חיי האזרח שלא עבר כל עבירה.

בהמשך הובהר לנו על ידי הקצינים הנ"ל, שוב ושוב, באיומים ובצעקות, שאנו נבלה את החג בקישלה. או שישחררו אותנו סמוך לחג ממש ולא נספיק להגיע לביתנו (מרחק נסיעה של כשעה). עוד הבהירו לנו שוב ושוב הקצינים הנ"ל שכל ה"עיכוב לצורך חקירה" הוא "בכדי תחשוב פעמים לפני שתעשה את זה עוד פעם".

לאחר שעיכבו אותי, שלחו הקצינים הנ"ל, שוטרים ערבים לחפש את בני הקטין, למרות שלא עשה שום מעשה חוץ מלהחזיק ערבות בצורה נסתרת בכדי שלא לעורר מהומות. עיכוב זה, מתברר, היה לשם אותה מטרה, הרתעה בלבד. תוך כדי העיכוב ועד סוף המשמרת, הקצינים הנ"ל הקפידו לצעוק שוב ושוב על בני, שכביכול בגללו אנו לא נהיה בבית בחג, כל זאת בכדי להפחידו ולשברו לעיני אביו.

עד לאותו יום קיבלנו בהבנה חלקית את הרגישות של המשטרה לכל נושאי הר הבית. כמו כל מוסד האמון על החוק והסדר, יותר נוח למשטרה לשמור על הסדר על חשבון החוק. כלומר: לשמור על דרישות הצד האלים המפר את הסדר - על חשבון זכויות האזרחים היהודים הלא אלימים. אנו עולים להר הבית כבר שנים רבות, תוך קבלת הבנות אלו. אך הפעם המשטרה הוכיחה שאין בפעולותיה כל הבנה והצדקה. וכי כל מטרתם היא ברדיפה לשמה.

עיכוב וחקירה של קטין בכדי להרתיע את אביו, הינו פגיעה בזכויות האזרח ואינו מקובל בכל משטר המתיימר להיות חופשי ודמוקרטי. נעכבנו עד שעה וחצי לפני כניסת החג, ללא יכולת להתקשר לשום גורם משפטי או משפחתי.

מכיון שאנו נוהגים לעלות להר הבית יחפים, הוחזקנו כך כל זמן העיכוב והחקירה בתחנת המשטרה בקישלה, ואף כששוחררנו היינו יחפים לגמרי. אין צורך לומר שהנעלים שהשארנו בשער הכניסה להר הבית, נגנבו מאיתנו, כשהגענו לכניסה להר נוכחנו לראות שהשער כבר נסגר מזמן, וכשהגענו ביום ראשון לכניסה להר הנעליים כבר לא היו שם. היחידים שלהם האפשרות לגנוב את הנעליים, הם השוטרים במקום.

יצוין שבהר הבית עצמו יש מעלה ללכת יחפים, אך בהליכה בעיר ובין מכלאות המשטרה, היה בכך השפלה נוספת, כנראה אף הוא חלק מההרתעה" הוא מסיים.

לצפיה בוידאו מהאירוע >____________________________________________________________________________
בית המקדש | ערבים | בית המקדש | שוטרים ערבים | אתר בית המקדש | דניאל ורגה | בית | המקדש

4 תגובות:

 1. להגיש נגדו תביעה בבית משפט

  השבמחק
 2. "המשטרה הישראלית" בשירות הוואקף הישמעאלי
  לתפארת מדינת ישראל....!!!!

  השבמחק
 3. באומץ שלכם לשים את העובדות על השולחן,

  הוכחתם למשטרה שההרתעה שהיא מנסה לייצר ע"י מעצרים והטרדות יפעלו כנגדה,

  לא רק שלא ירתיעו אלא יסתבכו,

  "בתביעות משפטיות" "חשיפות שליליות בתקשורת"

  "ותנופה נוספת של מתפללים יהודים בהר הבית"0

  השבמחק

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!