נחשפו אבנים מבניית בית המקדש


"נחשפו אבנים מבניית בית המקדש"
.
מערכת גלי צה"ל עדכון אחרון: 12:45 , 06/07/2009
מחצבה עתיקה בת כ-2,030 שנה, נחשפה בעיר הקודש - וממצאיה מוערכים כי יועדו לבניית מפעליו המפוארים של הורדוס - בהם אף כתלי בית המקדש. "מידות האבנים שנחצבו במחצבה מתאימות לכתלי הבית", מנהל החפירות נלהב: "הקטע שנחשף הוא רק חלק קטן ממחצבות הענק ששימשו את הורדוס כיסודות למבנה"

בחפירות יסודות לבנין מגורים ברחוב שמואל הנביא בירושלים נחשפה מחצבה עתיקה משלהי ימי בית שני - בת כ-2,030 שנה - המשתרעת על שטח של כדונם.

מי שניהל את החפירה מטעם רשות העתיקות, ד"ר שיאון, מספר שגודל הממצאים מעיד על אפשרות סבירה כי האבנים הגדולות שנחצבו באתר - יועדו לבניית מפעליו המפוארים של הורדוס בירושלים, ובהם כתלי בית המקדש.

"מידות האבנים שנחצבו במחצבה שנחשפה מתאימות לכתלי בית המקדש", מספר שיאון, "הקטע הגדול שנחשף הוא למעשה חלק קטן ממחצבות ענק שהתפרשו על המדרון שמשכונת מוסררה ועד לסנהדריה".

אתר החפירות ברחוב הנביאים (צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות)

על-פי כתביו של יוסף בן מתיתיהו, רק התשתית לבית המקדש - חציבת האבנים - ארכה שמונה שנים תמימות. בית המקדש עצמו נבנה בתקופה קצרה יחסית, של שנתיים.

עוד אמר שיאון: "נראה כי במחצבה עבד מספר רב של פועלים. ממקורות הסטוריים ידוע כי לצורך בניית המקדש ומפעלים אחרים שבנה הורדוס, דוגמת ארמונו, נדרשו מאות אלפי אבנים בגדלים שונים - רובן במשקל 5-2 טון. מהמקורות ההיסטוריים עולה שהורדוס הכשיר יותר מ-10,000 אנשים לעסוק במלאכה".

בין הממצאים שנחשפו בחפירה ברחוב שמואל הנביא הם טסי המתכת, המכונים לחיים, שנועדו לנתק את האבנים מסלע האם, ומטבעות וחרסים משלהי המאה הראשונה לפני הספירה.

תגובה 1:

  1. שלום על ישראל7 ביולי 2009 בשעה 1:55

    'שלום אך שוא' עוד יפנו לאום ולבג"צ
    בתלונה על כי יש אשרור לבית המקדש שהיה ממוקם על כיפת הסלע בהר הבית

    השבמחק

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!