שקרי רואיף מתגלים: המשטרה מודה שיש אפליה ברורה בהר הבית

אבי רואיף | שוב הוכח ששיקר

הודאת בעל דין : בעוד אבי רואיף משקר בוועדת הפנים בכנסת, שאין אפליה בהר הבית, נציג המשטרה הודה בבית המשפט שיש אפליה ברורה בכניסה להר הבית ובתוכו | היום: חגיגות על סילוקו של הקצין השקרן אבי רואיף

שלמה ידיד | אתר בית המקדש

לא לעולם חוסן והשקר אין לו רגליים. האפלייה המשטרתית נגד יהודים בהר הבית הידועה לכל מי שאי פעם עמד בשער ההר, נחשפה אתמול בחקירת קצין משמרת ההר במשפט התביעה שהגיש יהודה גליק.

יהודה גליק תובע את מפקדי משטרת הר הבית על החרמת והמתת גדי הפסח בערב החג. במהלך הדיונים נחקר אמש גם שחר איבגי קצין משמרת בהר הבית וחשף את העובדה שמפקדי הר הבית מסתירים ומשקרים בכנסת ובבתי המשפט כל כך שהם מפעילים נוהל מיוחד ומפלה נגד יהודים שעולים להר, הן בבידוק שבכניסה, והן במשך כל שהייתם בהר.

במהלך הדיון העיד איבגי כי "יש שני סוגים של אנשים". תיירים, שהם נכנסים להר הבית אחרי שאנו מסבירים להם מה מותר ומה אסור בהר הבית. ולעומת זאת יש את ה"יהודים הדתיים".

על צורת הטיפול המפלה העיד איבגי כי "אנחנו מפרידים אותם, נותנים לקבוצה של יהודים דתיים להיכנס בנפרד, מצמידים שוטר או זוג שוטרים 15 עד 20 מטר מאותה קבוצה". גם בשאלה אם "היהודי הדתי שנכנס עובר בדיקה שונה משל תייר? הודה איבגי ש"כן, בדיקת תעודת זהות" למשל. רק מיהודים דתיים מבקשים להזדהות בכניסה בכדי לנפות ולסנן את מי שהמשטרה לא רוצה להכניס להר.

איבגי הכחיש את העובדה שנטען נגדו שבעת הגעת יהודים להר הבית הם מעוכבים במקום עד שתהיה קבוצה. לעת עתה הוא עדיין לא הודה גם שבנוסף לדרישת ההזדהות המשטרה מבצעת גם רישום תיעוד ומעקב.

הכניסה להר הבית | אפליה גזענית כבדה

איבגי גם הודה כי האפליות הם רשמיות ומוכתבים בנהלים מסודרים הקיימים ביחידת המקומות הקדושים של המשטרה. בית המשפט הורה למשטרה להביאם בפניו עד ליום 10/7/11. או לחילופין לנמק מה מונע ממנה את העברת הנהלים.

יצויין שלשאלת בית המשפט, האם האפלייה הזו נעשית גם לחילונים. הודה קצין ההר שהיא מיוחדת לחובשי כיפות. לדבריו האפלייה נעשית בגלל ש"היהודים הדתיים מזוהים על ידי המקומיים כיהודים", בעוד ש"החילונים משתלבים עם התיירים. הם לא מזוהים כיהודיים, כי הם לא חובשי כיפות". לטענתו ההפרדה והליווי המשטרתי הצמוד נעשה בכדי לאבטח את היהודים מהתנפלות המקומיים.

בהמשך הדיון אודות מעצר השווא של גליק, הפעיל במסגרת הקרן למורשת הר הבית בשיפור מצבם של היהודים בהר ומצלם שם, על פי הוראת בית המשפט למשטרה שלא להפריע לו. הודה החוקר יורם סולימן כי אמירתו בדיונים הקודמים שגליק ביצע פרובוקציות בשערי הר הבית אינם מדוייקים. הוא בסך הכל צילם שם. "אולי המילה פרובוקציה קיצונית מדי, אבל אתה המשכת לצלם" טען סולימן.

לעומת העדויות הללו, עומדים שורה של הכחשות קציני משטרה ופרקליטים בכנסת ובבתי המשפט, והצהרות שלהם כאילו היא מקיימת מדיניות שווה לכולם. בדיוני בג"ץ (4852/09) הצהירה המשטרה כבר לפני שנתיים, "כי אין הבדל עקרוני, בין יהודים דתיים לאחרים בקשר לעליה להר הבית". בית המשפט, שכנראה הטיל ספק במהימנות הצהרות המשטרה הוסיף בפסקו כי "אנו רוצים לקוות כי גם מעשי" אין הבדל כזה, ולא רק עקרוני.

גם בפני חברי הכנסת הצהיר קצין הימ"ק אבי רואיף כי " אין שום הבדל, לא בין חובש כיפה ולא מי שלא חובש כיפה..." חברי הכנסת שנוכחו בדיון שהתקיים בוועדת הפנים, טענו שרואיף משקר להם. כך טען ח"כ זאב אלקין ש"זה לא נכון. המשטרה משקרת, המשטרה משקרת". ו"אני מזמין אותך לעשות ניסוי אני אעלה לשם עם כיפה ובלי כיפה. ותראה מה יקרה". כך גם בשאלה האם כל מי שעולה להר הבית נבדק בתעודת הזהות שלו, שיקר רואיף ש"יהודים ישראלים בעלי תעודת זהות שמבקשים לעלות להר הבית נבדקים כולם, ללא יוצא מן הכלל". וגרר שוב גל של תגובות מחברי הכנסת שזעמו עליו שהוא משקר ומצהיר דברים לא נכונים לכנסת.


פרט נוסף שנחשף בדיון בבית המשפט הוא שהאחראי למניעת קרבן הפסח ומעצר הגדי הוא קצין המרחב אבי רואיף. מחר (חמישי) הזמינו פעילי המקדש את הציבור לחגוג את העברתו מתפקידו. במעמד כל מסורבי העליה שרואיף אסר בפניהם את הכניסה להר הבית.

לעיון בפסק בג"ץ והערותיו: http://elyon2.court.gov.il/files/09/520/048/T07/09048520.T07.htm

הדברים בוועדת הפנים של הכנסת:
www.knesset.gov.il/protocols/data/rtf/pnim/2011-03-29-01.rtf

הערב בשעה 21:00 יתקיים אי"ה כנס חגיגות ענק לכבוד יום סילוקו של קצין מרחב דוד אבי רואיף, בבית הכנסת "היכל אברהם" רח' בר אילן 19 ירושלים.

מצורפים הפרוטוקול המלא. ומקטעים.

להגדלה לחץ על התמונות

 

 1. שחר איפגי מעיד יש אפליה נגד יהודים בהר הבית


2. בית המשפט מורה למשטרה להעביר לו את רשימת האפליות המדוייקת


3. איפגי: יהודי עובר בדיקה שונה משל תייר

4. יורם סולימן מודה: הגזמתי לא הייתה פרובוקציה


5. רשימת האפליות בכניסה להר הבית (חלקי)

להגדלה לחץ על התמונות

2 comments:

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!