נמשכות עבודות הערבים בהר הבית ללא אישור רשות העתיקותלמרות המאמצים: נמשכות עבודות הערבים בהר הבית
.
בג"ץ חשף כי למרות עבודות המדינה למנוע קבורה ערבית במתחם חומת הר הבית נמשכות עבודות הערבים במקום.
פרסום ראשון: 15/06/09, 13:40חזקי עזרא


בג"ץ מאשר: בוצעו עבודות ליד הר הבית
הרכב בג"ץ, בראשות השופטים אדמונד לוי, אשר דן גרוניס ואסתר וחיות, דן היום (ב') בעתירתם של אריה קינג והועד למניעת הרס העתיקות בהר הבית נגד משטרת ישראל, הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומים, עיריית ירושלים, רשות העתיקות, הוואקף המוסלמי, ראש הממשלה, השר לביטחון פנים והיועץ המשפטי לממשלה.
העותרים ביקשו מבית המשפט לפעול למניעת המשך פעולות חפירה, בניה וקבורה מצד הערבים בסמוך לחלק הדרומי של החומה המזרחית של הר הבית בתחום גן לאומי, "סביב חומות ירושלים העתיקה".

.
בגץ חשף היום לראשונה כי רשות הטבע והגנים ביצעה עבודה בפינה הדרום מערבית של מתחם פינת העופל, בשטח כולל של כ-200 מ"ר. במסגרת העבודות נוקה השטח ומולאו ונסתמו 13 קברים ריקים ונפרסו מעל פני הקרקע יציקות מברזל ומעליהן אדמה גננית לשם מניעת קברים חדשים במקום. העותרים ציינו כי העבודות בוצעו ללא פגיעה בקברים המאוכלסים ובתאום מלא עם משטרת ישראל.
בתום הדיון אמר אריה קינג לערוץ 7: "אני מקווה שבחלוף 5 שנים מהגשת העתירה בית המשפט יעמיד את המדינה במקום ויקצוב את פרק הזמן לביצוע צווי הריסה והחזרת המצב לקדמותו כגן לאומי פתוח לכלל האזרחים".


חבר הועד למניעת הרס עתיקות הר הבית, עו"ד ישראל כספי, אומר כי משרד רה"מ המופקד על שמירת הר הבית וסביבתו מתרשל באחריותו. לדבריו פעילות הוואקף להשתלטות בלתי חוקית על הקרקעות מסביב הר הבית באמצעות קבורה מוסלמית, תגרום לכך שרגל יהודי לא תוכל לדרוך במקום.

"המדינה התחייבה בעתירה לא להתיר קבורה של קברים חדשים בקרן העפל, וכן לשבת עם העותרים ולנסות לגבש הסכמות חדשות. לדברי כספי המדינה עוד לא קיימה את הפגישה שעליה התחייבה. הוא מוסיף כי אין בידי הפולשים המוסלמים מסמך משפטי כלשהו המעיד על בעלות כביכול על השטח. "מדובר בפלישה בלתי חוקית ולאחר שראינו אין נוהגים ביהודים בחברון, שפלשו כביכול למבנים, מן הראוי שינהגו בפולשים ערבים לפחות כמו שנוהגים עם יהודים", אמר כספי.
.
השר לביטחון פנים מסר כי הוא רואה חשיבות בסיום מוקדם של הפרשה. המשטרה טענה בדיון כי בשל רגישות המקום היא ממליצה שלא לפעול במקום על מנת שלא יפרצו מהומות.
טרם נמסרה החלטת בית המשפט.

ניתן לצפות בווידיאו
.
.
.
.
.
מי שומר על הר הבית?
.
חפירות הוואקף בסמוך למקום המקדש התחדשו. בועד למניעת הרס העתיקות אומרים כי רשות העתיקות אינה מפקחת על הנעשה במקום.
.פרסום ראשון: 28/08/07, 09:46 יומן ערוץ 7
.
ראיון עם ד"ר אילת מזר
חפירות הוואקף בסמוך ל"רמה" של כיפת הסלע, מקום המקדש, התחדשו. החפירה עוברת בתחום עזרת הנשים של בית המקדש ובעומק של יותר ממטר.
.
ד"ר אילת מזר החברה בועד למניעת הרס העתיקות בהר הבית אמרה הבוקר לערוץ 7 כי רשות העתיקות אינה מפקחת על הנעשה ואינה מונעת את הרס העתיקות.
.
הועד למניעת הרס העתיקות הוא ועד ציבורי שהוקם לפני שמונה שנים ולקח על עצמו ליידע את הציבור על המתרחש בהר הבית, "כבר לפני שמונה שנים ראינו שהרשויות מאובנות ולא עושות דבר בנושא, מאז כמעט לא השתנה דבר", אומרת ד"ר מזר מדגישה, "רשות העתיקות מעמידה פנים שהיא מפקחת על הנעשה, למעשה עומד במקום פקח שצופה על הרס העתיקות, זה לא פיקוח".
.
לדבריה, הרס העתיקות מתבצע על ידי טרקטור הפועל ב"רמה" של הר הבית, היא מסבירה כי טרקטור הוא כלי כבד שאינו יכול להבחין בעתיקות ולסנן. "זהו מקום בית המקדש, מתחם שהיה סגור והעתיקות בו נשמרו, יש שם ממצאים החל מתקופת בית המקדש הראשון, יש לאפשר למצוא אותן כאשר תחל חפירה מסודרת במקום", אומרת ד"ר מזר.
.
בנוסף היא מבהירה כי אסור לטרקטור לעבוד במקום כזה, "יש שם חללים תת קרקעיים רבים שהטרקטור יכול ליפול לתוכם, יש להשתמש בכלים עדינים, אם הייתי משתמשת בכלי כזה בכל אתר חפירות אחר רשות העתיקות הייתה עוצרת לי את העבודה באופן מיידי". "המגמה של הוואקף היא להפוך את מתחם הר הבית למקום שישמש לתפילה מוסלמית בלבד", טוענת ד"ר מזר, "בעבר לא היו מסגדים כלל בהר הבית, כל הבנייה במקום נעשית באופן לא חוקי וללא רשות, הם עושים מה שהם רוצים".
.
ד"ר מזר מציינת כי כל פעילות כזו בהר הבית שלושה שרים צריכים להתכנס ולאשר, "אם יש מישהו בממשלה שיכול לתת היתר לדבר לא חוקי במקום הכי חשוב עם ההסטוריה הכי חשובה שיבוא ויגיד". על חשיבות המקום היא אומרת כי האתר אינו נכלל בין שבעת פלאי תבל רק בשל טעות, "אנו לא מפרסמים אותו מספיק ולא דואגים לו, המדינה לא מיידעת את הציבור על התופעה המופלאה הנמצאת במרכז ירושלים ולא שומרת על הר הבית".
.
עוד היא אומרת כי זהו מקום רגיש שיש לנהוג בו בתבונה, "אסור לאפשר עבריינות והרס במקום, אנו עדים לניסיון להשיג שקט בכל מחיר, לרצות את כולם חוץ מהתרבות והעצמיות שלנו".
.
ד"ר מזר קוראת לראש הממשלה לקחת על עצמו אחריות למה שמתרחש בהר הבית, לקחת אחריות ולדאוג לשמר את הר הבית לטובת כל האנשים שיש להם עניין תרבותי או דתי במקום. "עד מתי אנו יכולים להיות כלבי השמירה של הר הבית?", שואלת ד"ר מזר, "אנו גוף התנדבותי שלקח על עצמו ליידע את הציבור על מה שמתרחש, אנשים צריכים להתעורר, המקום פתוח למבקרים שעות בודדות בלבד ומי שעולה אינו יכול לסייר במקום בפרטיות כי אנשי הוואקף בולשים אחריו, אין אנו רוצים לפגוע במוסלמים אך אין זו עילה להפוך את המקום למסגד למוסלמים בלבד".

תגובה 1:

  1. זה שכתוב במשנה שבזמן "עקבתא דמשיחא" היחיד שנשענים עליו זה אבינו שבשמים זה חלק מהחוצפה, לא תיאור של "אי אפשר לעשות כלום". למה אבלי ציון לא עולים ונכנסים בהם, בונים את הבית ויהא להם "פאר תחת אפר"?

    השבמחק

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!