בפסק דין חריף במיוחד כופה בג"ץ על המשטרה לאפשר ליהודה גליק להיכנס להר הבית

הארגון למען זכויות אדם בהר הבית

הקרן למורשת הר הבית והמקדש

עתניאל 102, הר חברון, 90407 , טל' 02-9964215 052-4767495 pmikdash@gmail.com

בפסק דין חריף במיוחד כופה בית משפט העליון על המשטרה

להיפגש עם יהודה גליק

ולאפשר כניסתו להר הבית תוך שבועיים

בעקבות עתירה לבג"ץ שהגיש יהודה גליק כנגד משטרת ישראל המונעת ממנו כניסה להר הבית מזה מספר חודשים הורה בג"ץ אתמול בפסק דין חריף במיוחד למשטרת ישראל לקיים פגישה עם יהודה גליק, יו"ר הארגון למען זכויות אדם בהר הבית, עד יום יט טבת תש"ע (5/1/10) ולאחריה לאפשר לו להר הבית ככל יהודי אחר.

בשנה האחרונה, בעקבות פעילותו המשפטית והציבורית הנמרצת של גליק כנגד תפקוד המשטרה ויחסה כלפי יהודים בהר הבית, מונעת המשטרה ממנו כניסה להר.

בחודש סיון האחרון עתר גליק לבג"ץ בדרישה שזו תורה למשטרה לאפשר לו להיכנס להר. המשטרה טענה מצידה כי יש חשש סביר להפרת הסדר אם תתאפשר עלייתו. בחודש אלול פסק בג"ץ כי המשטרה תיפגש עם הרב גליק והוא יחתום על מסמך התחייבות למלא אחר הוראות המשטרה בהר והמשטרה תאפשר לו להיכנס להר.

דא עקא שמאז פסק דין זה עושה המשטרה כל שלאל ידה להימנע מפגישה כזו. בעקבות התחמקויות אלו חזר גליק שוב לבית המשפט בטענה לבזיון בית המשפט.

אתמול הוציאו שופטי הבג"ץ רובינשטיין ג'ובראן ומלצר החלטה שלדברי משפטנים רבים חסר תקדים בחריפותו ובו כתבו בין השאר " נושא חשוב כמו העליה למקום קדוש מקדושים כהר הבית הופך לסאגה של טענות הדדיות חסרות חשיבות... בושנו למקרא הדברים ויבושו הכל" עוד כותבים השופטים בהחלטתם כי "בית המשפט זה מתבקש לפעול כגננת... דבר זה לא יצלח" לבסוף מורים השופטים כאמור למשטרה ולעותר להיפגש ביניהם באחד הימים שבין יז-יט טבת (3-5/1) ובעקבות פגישה זו " יתנו הפרקליטות והמשטרה אל ליבן כי ככל שיעמוד העותר בתנאים, יאופשר לו לעלות ככל יהודי אחר. המפגש צריך להוליד סיכום, שיכובד על-ידי הכל."

השופטים מסכמים את דבריהם "פשוט אין לשאת עוד את ריבוי הניירת וההתעסקות בכך והעסקת בית המשפט על לא צורך, ואיננו יודעים מי נהנה מכך - אנו לא, מכל מקום."

פסק דין בג"ץ - להגדלה לחץ על התמונה

בתגובה אומר יהודה גליק "יש לשמוח על כך, שאמנם באיחור מה, מוצא בית המשפט העליון מקום לדרוש מהמשטרה להפסיק להתחמק מקיום החוק ומקיום פסקי בג"ץ. יש לקוות כי בשאר העניינים הנוגעים להר הבית תמצא המשטרה לנכון להתעשת ולכבד את זכויות היסוד של היהודים במקום מבלי שנצטרך לפנות לעזרת הבג"ץ"

יש לציין כי בחג חנוכה האחרון נעצר גליק פעמיים בכניסה להר הבית ועבר מסכת של התעללויות קשות ובהם אלימות פיזית ומילולית וכן ניסיונות לכפות עליו בדיקה פסיכיאטרית. המשטרה פנתה לבית משפט השלום פעמיים וביקשה את הרחקתו מאיזור הכותל המערבי. בית משפט השלום דחה פעמיים את בקשת המשטרה בעניין. המשטרה ערערה למחוזי ואמור היה להתקיים דיון בנושא היום. אך בעקבות החלטת הבג"ץ הנ"ל המליצה השופטת גילה שטייניץ למשטרה למחוק את הערר וזו נענתה לבקשתה.

ניתן למצוא את פסקי הדין של בג"ץ בתיק באתר בית משפט עליון תיק 4852/2009 http://elyon1.court.gov.il/verdictssearch/HebrewVerdictsSearch.aspx

ר' יהודה גליק בהר הבית - שומר על החוק

תגובה 1:

  1. יהודה גליק חזק ואמץ, תתבע אותם גם בשבילי הם עשו לי צרות צרורות בכניסה להר.

    השבמחק

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!