השופט בן עטר: מן הראוי שיימצא הסדר לתפילת יהודים בהר הבית כמו זו שנמצא במערת המכפלה

בדיון שהתקיים שבוע שעבר (יום א' כ' תשרי תשס"ט 19/10/08) בבית משפט השלום בירושלים בפני כבוד השופט מוריס בן עטר קבע השופט כי אין בתפילה בהר הבית משום פרובוקציה. בית משפט השלום שיחרר אתמול ממעצר את יהודה גליק מנכ"ל מכון המקדש לאחר שהמשטרה עצרה אותו מוקדם יותר עקב חשד כי ניסה לעורר פרובוקציה בהר הבית. לטענת המשטרה גליק ניסה להכניס דברי תפילה להר הבית ובכך לעורר פרובוקציה.

בדיון הוצג גליק על ידי עורך הדין אביעד ויסולי וטען כי בשנה האחרונה עלה להר הבית עשרות פעמים, הן כמדריך קבוצות והן כמנהל מכון מחקר אשר עוסק בחקר בית המקדש, וב-90% מן המקרים הוא קיים תפילה בידיעת המשטרה ולא התעוררה שום פרובוקציה. יתרה מכך טען גליק כי ביום 15/10/08 אישרה משטרת ישראל לכ-700 יהודים לעלות להר הבית בקבוצות של 20 כל אחת ובכל קבוצה אושר לקרוא פסוקים. לטענת גליק הוא הגיע אתמול להר עם חומרי ההדרכה איתם הוא עולה בכל פעם שהוא מדריך קבוצות בהר וכן עם הפסוקים אשר אושרו לקריאה ב-15/10.

עורך הדין ויסולי פתח בבית המשפט יריעה רחבה בעניין חוסר חוקיות הנחיית המשטרה האוסרת תפילה בהר הבית. עו"ד ויסולי טען כי זה נוגד את חוק יסוד חופש הדת והפולחן. כמו כן ציין עורך הדין כי המשטרה מעולם לא כתבה בשום מקום הנחייה כזו מכיוון שזה מנוגד לפסיקה ולמשפט הבינלאומי. יחד עם זאת המשטרה נוהגת כך להנחות על איסור התפילה בהר לשאינם מוסלמים על פי דרישת הוואקף אשר נשלטת על ידי התנועה האיסלמית.

השופט מוריס בן עטר קבע כי מעולם לא הוכח כי תפילה בהר הבית יוצרת פרובוקציה ועל כן לא היתה כל עילה למעצר. "בהעדר עילת מעצר אין מקום לשחרור המשיב בתנאי מגביל". מוקדם יותר המשטרה דרשה להרחיק את גליק מהר הבית למשך 180 יום. מאוחר יותר המשטרה ביקשה להרחיקו לכל הפחות ל-20 יום. השופט קבע כי אין להרחיקו אף לא לדקה אחת. במהלך הדיון ציין השופט כי מכיוון שמאות יהודים מבקשים להתפלל בהר הבית מן הראוי כי יימצא הסדר לתפילת יהודים בהר בדומה להסדר הקיים במערת המכפלה.

בתגובה מסר יהודה גליק "התחושה היא שמשטרת ישראל, במקום להודות שנכשלה בהיערכותה למאות התיירים והישראלים אשר ביקשו להיכנס להר במהלך החג וזאת למרות שקיבלה מידע קונקרטי על כך חודשים מראש, מעדיפה לנקום במי שהוביל כל הזמן את הקו של שיתוף פעולה איתה. כואב לי במיוחד שמפקדי משטרה שבניתי איתם אמון הדדי במשך שנים הפנו לי עורף באופן בוטה ברגע האמת"

לפרטים נוספים: יהודה גליק מנכ"ל מכון המקדש 052-4767495

תגובה 1:

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!