"יבנה המקדש" - גליון 4 ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏(125)‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ תמוז ה'תשסט

בטאון אלקטרוני של "התנועה לכינון המקדש"

- גליון 4 (125) – תמוז ה'תשס"ט, ת.ד. 31336 ירושלים, 050-8649968,  lamikdash@gmail.com

 

הילולת אהרן הכהן על הר הבית

 וַיַּעַל אַהֲרן הַכהֵן אֶל הר הָהָר עַל פִּי ה' וַיָּמָת שָׁם בִּשְׁנַת הָאַרְבָּעִים לְצֵאת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם בַּחדֶשׁ הַחֲמִישִׁי בְּאֶחָד לַחדֶשׁ  (במדבר לג, לח - פרשת מסעי).

 

ביום רביעי' ראש חודש מנחם אב מהשעה 7:30  בבוקר

כולם מוזמנים לעלות וליראות ולהשתחוות בהר קדשנו.

 (ההתכנסות בתחתית ההר דרך שער הרמב"ם שליד שער האשפות).

 

שם נעתיר תפילה בזכות אהרן כהנא רבא, יצליח ה' מעשי עם ישראל בארצו בכלל ובפרט ויצילו מכף כל אויביו ושותפיהם,

 

כידוע, יום-פטירת אהרן הכהן הוא היחיד הכתוב בתורה, וכיאה לכהן הגדול אביהם של כל מאות הכהנים הגדולים ששימשו בשני בתי המקדש שבירושלים, נקיים את ההילולא-רבא שלו  במקום המקדש על הר הבית.

 

בסיום העלייה נמשיך את ההילולא במרפסת המשקיפה על הר הבית מקום הזמני של מנורת המקדש, שם גם נשמע ברכות, דברי תורה, כיבוד וניגונים.

 

כולם מתבקשים להגיע בשמחה ובטהרה לאחר טבילה במקווה או במעיין ונעילת מנעלי בד או גומי. ותפילתינו על שפתנו, "והשב כהנים לעבודתם, ולויים לשירם ולזמרם והשב ישראל לנויהם".

 

לשאלות, בירורים וכו' נא להתקשר לטל' 050-8649968 

בכבוד רב –  התנועה לכינון המקדש

עו"ד ברוך בן-יוסף –  יו"ר

 

קוראים כותבים:

שלוש  פעמים בשנה  בעת העליה לרגל , ישנה  עליה לרגליה של השכינה, נקצרת היא מאחיזת החיצונים ועולה היא  לייחוד  עם דודה באור הפנים  בבית ה' , וממילא  שמורה , ומוצנעת היא  כביכול , מחמדת עיניהם של כל מיני פראים החומדים לנעוץ את ציפורניהם בגופה הטהור של השכינה בארץ ישראל.

ולא יחמוד איש את ארצך- כל השנה . בעלותך לראת פני ה' אלוקיך שלוש פעמים בשנה.

ברוך ה' בחול המועד פסח האחרון זכיתי להגשים חלום של דורות, לאחר אלפים שנות גלות, זכינו לקיים  מצוות  עשה "שלוש פעמים בשנה יראה כל זכורך  את פני ה' אלוקיך  במקום אשר יבחר ה'"    זכיתי לעלות לרגל עם ילדי הקטנים, בקדושה ובטהרה ( לאחר ,הסרת חציצות , חפיפה, עיון, וטבילה במקוה כשר-ורק בהיקף של הר הבית בלי להכנס לגבול החייל) אל המקום אשר בחר ה', הילדים בהתרגשות עצומה , על כתפי  במעלה  המוגרבים  פצחו בשירה ספונטאנית          נעלה נעלה נעלה נעלה נעלה לבית המקדש, ברננה נעלה  ברננה נשתחווה , ואכן זכינו  בשמחה ובהתרגשות לעלות ולהראות  ,( וכמעט להשתחוות- לצערנו עדין גזירות הווקף  במדינה המתירה חופש דת ומצפון, אוסרת  להשתחוות  לפני ה'). אט אט כל יהודי שזוכה לעלות  בטהרה על פי ההלכה במקומות המותרים בלבד גואל את הר  בית ה' - שבודאי גם הוא לא גרוע משאר הארץ בחובתנו כלפיו" בציווי  ולא נעזבנה ביד זולתנו מן האומות או לשממה," (ואדרבה היתה  קפידה על דוד שהלך להרחיב גבולות הארץ בעוד  פלטין של מלך לא כבשת.)

  בקיצור  רציתי לעשות לכולנו חשק לזכות למצווה הנפלאה הזו , שכמדומני  היא השלב הנוכחי בגאולה , כמו שבזמנו  עיקר  המאבק היה לעלות לארץ ואח"כ  להתישב ביש"ע , נראה כי כעת  העיקר הוא  לשוב ולהפעים את הלב "לשכנו תדרשו ובאת שמה". כי אם הלב לא חי כיצד יגיע הדם לקצות האצבעות.

ולסיום סוד קטן , כולם היו לחוצים מאוד מהמשבר הכלכלי , אם תרצו לדעת את סיבתו עיינו נא בספר חגי. "כה אמר ה' העם הזה  אמרו לא עת בו עת בית ה' להבנות ( והמלבי"ם מבאר – שמקובל היה ביד האומה  שישנם שלבים בגאולה  , וטרם הגיע הזמן). ויהי דבר ה'  ביד חגי הנביא לאמור. העת לכם אתם לשבת בבתיכם ספונים והבית הזה חרב. ועתה כה אמר  ה' צבאו-ת שימו לבבכם על  דרכיכם : זרעתם הרבה והבא מעט אכול ואין לשבעה שתו לאין לשכרה  , לבוש ואין לחום לו ,והמשתכר משתכר אל צרור נקוב ...כה אמר ה' צבאות  שימ לבבכם על דרכיכם  . עלו ההר והבאתם עץ ובנו הבית  וארצה בו ואכבדה  אמר ה'.  פנה אל הרבה (רציתם לעשות  כסף גדול) והנה למעט  והבאתם הבית ונפחתי בו( גם מה שכבר בחסכונות, נופל) יען מה נאום ה', יען ביתי אשר הוא חרב  ואתם רצים איש לביתו. על כן כלאו שמים מטל והארץ כלאה יבולה  ..."" אך הבשורה הטובה היא שמרגע שיש שינוי מגמה ביחס לדרישת העם את בית ה' ומקור הברכה  בציון "מן היום הזה אברך".

אריה ליפו

http://www.geula.022.co.il/BRPortal/br/P103.jsp?cat=9315

 

שלום רב

 ראיתי את הגליון האחרון ובו התייחסתם למאמרו של הרב עדס.

ישר כחכם שאינכם מתעלמים אך מן הראוי שתתיחסו תגובה מלאה לכל דבריו ולא בקורת קצרה ונבחרת המזכירה בקורת ספרות של מבקר ספרים בעתון.

כך היא דרכה של תורה שאילו אוסרים ואלו מתירים ועונים כל כל קושיה וקושיה ולא משאירים ספקות פתוחות.

 

הדיון ההלכתי הינו קר ונטול רגש לערך המצוה ותפקידה בתקון העולם וכך צריך להיות. כי זאת צורת ההלכה.

וכך גם עשו חז"ל שדנו בנושאים מזעזעים באופן קר ויבש כמנתח בחדר מתים כי אי אפשר להגיע לאמת עם מערבבים את הרגש.

בהצלחה  - והאמת יורה דרכו - אברהם צוויג

תגובת מערכת:

קשה לנו לפתח, בפורום זה, דיון מעמיק ומפורט בכל משפט מהספר, אבל כפי שכבר כתבנו הרי שהגאון מורנו רבי אביגדור אלבום שליט"א בספרו "תורת הבית" ג' חלקים דן בפרוטרוט ובבירור "כל" הנושאים הקשורים לבנין בית המקדש והקרבת קרבנות בימינו, כולל גם בכל הנושאים שהעלה המחבר שליט"א.

אפשר להשיג את כל שלושת חלקי "תורת הבית" (כולל דמי בול וטיפול) תמורת ציק בסך 60 ₪ בלבד ל"ישיבת תורת הבית" ת.ד. 1797 ירושלים או בכרטיס אשראי בטלפון 050-8649968

 

גליון זה והגליונות הקודמים אפשר לקרוא (ללא שגיאות) בכתובת דלהלן:

http://www.kehilaemunit.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=150&Itemid=43

וגם ב:

http://www.eudi.022.co.il/BRPortal/br/P103.jsp?cat=530

http://www.eudi.022.co.il/BRPortal/br/P500.jsp?prs=403

 

http://lamikdash.blogspot.com/2005/04/blog-post_16.html

 

יש חדשות גם ב:

http://www.sosamikdash.cjb.co.il

וגם ב:

http://gideon.022.co.il/BRPortal/br/P100.jsp

 

בכבוד רב – הרב ישי באבד – דובר

התנועה לכינון המקדש - 050-8649968

לפרטים תגובות סירובים ותרומות נא לפנות ל-050-8649968 ואו ל - lamikdash@gmail.com--
בברכה
התנועה לכינון המקדש

תגובה 1:

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!