ביום שלישי הקרוב סיבוב שערים ראש חודש אב

בס"ד

 

סיבוב שערים ראש חודש אב

ביום שלישי הקרוב, כ"ט תמוז, ערב ראש חודש מנחם-אב, יתקיים בע"ה סיבוב השערים החודשי סביב הר הבית מקום המקדש. מתחילים בשעה 19:00 ברחבת הכותל. נא להביא שופרות!

שימו לב: להשתדל במיוחד הפעם לתכנן הגעה מוקדמת – מכיון שצפויים לחצי-תנועה. תפילת מנחה יש להתפלל לפני היציאה לסיבוב השערים!

בסיבוב השערים נציין גם את חורבן ישובי גוש קטיף וצפון השומרון לפני ארבע שנים.

 

סיבובים ונחמות

מסופר בגמרא על ר' יוסי ששמע בחורבות ירושלים בת קול שמנהמת כיונה ואומרת "אוי לבנים שבעונותיהם החרבתי את ביתי ושרפתי את היכלי והגליתים לבין האומות"... וכן "בשעה שישראל נכנסין לבתי כנסיות ולבתי מדרשות ועונין 'יהא שמיה הגדול מבורך' הקב"ה מנענע ראשו ואומר: אשרי המלך שמקלסין אותו בביתו כך. מה לו לאב שהגלה את בניו ואוי להם לבנים שגלו מעל שולחן אביהם" (ברכות ג).

חורבן המקדש הוא צער כפול ומכופל: אוי ואבוי לנו, הבנים, ואוי ואבוי כביכול לקב"ה, האב שהגלה את בניו. אך עלינו לדעת לא להצטער רק על הריחוק שלנו, אלא גם להזדהות עם "צער השכינה", וגם הקב"ה מצטער בצרתנו, "בכל צרתם לו צר". וכשכל אחד מצטער בצער השני, הולך הצער וגובר – כמו מראות המשתקפות זו בזו.

הנקודה שבה נוגע הצער הזה לקב"ה היא פנימית ביותר, "במסתרים תבכה נפשי" – "מקום יש לקב"ה ומסתרים שמו" ושם הוא בוכה על גאוותם של ישראל שניטלה מהם (חגיגה ה). אם נעמיק כראוי בצער החורבן, נצליח לשמוע את הבכי הנסתר הזה, כבת-קול שמנהמת בחורבות ירושלים.

אבל הבכי אינו התכלית. "כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה" – מי שיודע ומרגיש את צער החורבן הכפול, הוא מתחיל כבר עכשיו לראות את הנחמה. כי הריחוק מה' הוא החורבן, וכשמצליחים להתחבר לצער השכינה, כששומעים את הבכי הנסתר והעמוק הזה – מתחיל להתנוצץ הבניין.

 

יתן ה' שצום החמישי יהפוך מהרה לששון ולשמחה ולמועדים טובים, ויקויים בנו "אָז תִּשְׂמַח בְּתוּלָה בְּמָחוֹל וּבַחֻרִים וּזְקֵנִים יַחְדָּו וְהָפַכְתִּי אֶבְלָם לְשָׂשׂוֹן וְנִחַמְתִּים וְשִׂמַּחְתִּים מִיגוֹנָם". 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

התגובות נכנסות מידית.
שים לב! תגובה שאינה הולמת את רוח ההלכה תמחק!